Lige her ligger det uudnyttede potentiale i UK

En ny analyse viser, at danske virksomheder har et betydeligt uudnyttet potentiale på det britiske marked anslået til ca. 16-22 mia. danske kroner (£1,8-2,5 mia.).

Selv om handlen mellem Danmark og Storbritannien er næsten i balance, har Danmark stadig en relativt lille andel af den britiske import i flere store sektorer. Særligt life science, energi og vedvarende teknologi, maskiner og industrielt udstyr, fødevarer samt digitale services rummer attraktive muligheder.

Hvor nemt det går med at omsætte vækstpotentialet til succes, afhænger i høj grad af, hvordan produkterne er tilpasset markedet, adgang til købere, overholdelse af lovgivning og certificeringkrav samt virksomhedens operationelle modenhed – bl.a. en lokal tilstedeværelse.

Er du nysgerrig på at høre mere? Og er du klar til at omsætte din virksomheds vækstpotentiale i UK til konkrete eksportaftaler?
Hos CPIE Services hjælper vi danske virksomheder hele vejen ind på det britiske marked. Vi kan bl.a. støtte dig med:

  • Markedsanalyse
  • Go-To-Market-strategi
  • Etablering og set-up i England.

Vi tilbyder en 360-graders rådgivning, så din virksomhed får det bedste fundament for succes i Storbritannien.

📞Ring på 70 44 40 24 eller book et online møde og få en uforpligtende snak – også hvis du blot ønsker at modtage rapporten, som beskriver det uudnyttede potentiale. Du er også velkommen til at skrive på kontakt@cpieservices.dk.

Relaterede indlæg